Carregant...
Carregant...

Vés al contingut (premeu Retorn)

The least common multiple of random sets of positive integers

Autor
Cilleruelo, J.; Rue, J.; Sarka, P.; Zumalacárregui, A.
Tipus d'activitat
Article en revista
Revista
Journal of number theory
Data de publicació
2014-11-01
Volum
144
Pàgina inicial
92
Pàgina final
104
DOI
https://doi.org/10.1016/j.jnt.2014.04.011 Obrir en finestra nova
Repositori
http://arxiv.org/abs/1112.3013v2 Obrir en finestra nova
http://hdl.handle.net/2117/86680 Obrir en finestra nova
Resum
We study the typical behavior of the least common multiple of the elements of a random subset A¿{1,…,n}. For example we prove that lcm{a:a¿A}=2n(1+o(1)) for almost all subsets A¿{1,…,n}
Citació
Cilleruelo, J., Rue, J., Sarka, P., Zumalacárregui, A. The least common multiple of random sets of positive integers. "Journal of number theory", 01 Novembre 2014, vol. 144, p. 92-104.
Paraules clau
least common multiple, random sequences
Grup de recerca
GAPCOMB - Geometric, Algebraic and Probabilistic Combinatorics

Participants

  • Cilleruelo, Javier  (autor)
  • Rue Perna, Juan José  (autor)
  • Sarka, Paulius  (autor)
  • Zumalacárregui, Ana  (autor)

Arxius