Carregant...
Carregant...

Vés al contingut (premeu Retorn)

On Noether's rationality problem for cyclic groups over Q

Autor
Plans, B.
Tipus d'activitat
Article en revista
Revista
Proceedings of the American Mathematical Society
Data de publicació
2017-06-01
Volum
145
Número
6
Pàgina inicial
2407
Pàgina final
2409
DOI
https://doi.org/10.1090/proc/13438 Obrir en finestra nova
Repositori
http://hdl.handle.net/2117/104804 Obrir en finestra nova
URL
http://www.ams.org/journals/proc/2017-145-06/S0002-9939-2016-13438-2/ Obrir en finestra nova
Resum
Let p be a prime number. Let C p , the cyclic group of order p , permute transitively a set of indeterminates f x 1 ;:::;x p g . We prove that the invariant eld Q ( x 1 ;:::;x p ) C p is rational over Q if and only if the ( p
Citació
Plans, B. On Noether's rationality problem for cyclic groups over Q. "Proceedings of the American Mathematical Society", 1 Juny 2017, vol. 145, núm. 6, p. 2407-2409.
Paraules clau
Noether's problem, cyclic group, cyclotomic field, rational field extension
Grup de recerca
GEOMVAP - Geometria de Varietats i Aplicacions

Participants

Arxius