Loading...
Loading...

Go to the content (press return)

Dinàmica de varietats espacials: les autopistes de l’univers

Author
Olle, M.; Barrabés, E.
Type of activity
Journal article
Journal
Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques
Date of publication
2019-12-20
Volume
34
First page
97
Last page
123
DOI
10.2436/20.2002.01.87
Repository
http://hdl.handle.net/2117/178146 Open in new window
URL
https://publicacions.iec.cat/repository/pdf/00000283/00000006.pdf Open in new window
Abstract
En aquest article volem il.lustrar com la comprensió de la dinàmica d’alguns models de la mecànica celeste permet explicar alguns fenòmens astronòmics i dissenyar missions realistes a l’espai. El model paradigmàtic usat és el problema restringit de tres cossos, en el qual els objectes que tenen un paper essencial són les varietats invariants de les anomenades òrbites de libració, és a dir, òrbites periòdiques i quasi periòdiques al voltant dels anomenats punts d’equilibri col...
Citation
Olle, M.; Barrabés, E. Dinàmica de varietats espacials: les autopistes de l’univers. "Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques", 20 Desembre 2019, vol. 34, p. 97-123.
Keywords
Connexions hetero-clíniques, Connexions homoclíniques, Problema restringit, Punts d’equilibri, Varietats invariants, Òrbites periòdiques, Òrbites quasi periòdiques
Group of research
SD - UPC Dynamical Systems

Participants

Attachments